tel. +48 728 700 022 oraz kontakt@medicuschojnice.pl
Wykonujemy badania USG:
- USG Doppler,
- jamy brzusznej i przestrzeni zaotrzewnowej,
- piersi,
- tarczycy,
- tkanek miękkich
Radiologia to dziedzina medycyny, która zajmuje się obrazowaniem różnych części ciała. Lekarz radiolog wykonuje m.in. USG (ultrasonografia) – badanie nieinwazyjne, bezbolesne, całkowicie bezpieczne dla pacjenta, które pozwala na dokładną ocenę narządów.
Wykonujemy badania dzieci i dorosłych.
Kiedy zgłosić się na badanie USG?
USG PIERSI
USG piersi wykonuje się profilaktycznie przynajmniej raz w roku. Dodatkowo na takie badanie należy się zgłosić również gdy występują następujące objawy:
USG JAMY BRZUSZNEJ
Wskazaniami do wykonania badania USG jamy brzusznej mogą być:
USG TARCZYCY
USG tarczycy zwykle zleca się w przypadku podejrzenia schorzeń tarczycy, również wtedy gdy ktoś z rodziny choruje na te schorzenia.
USG TKANEK MIĘKKICH
Do USG tkanek miękkich wskazaniami są przede wszystkim:
Jak przygotować się do badania USG?
Przygotowanie do USG zależy od rodzaju badania. Niezależnie od badanego obszaru ciała, na wizytę należy zabrać ze sobą wyniki poprzednich badań, jeśli były takie wykonywane.
USG jamy brzusznej – pacjent powinien zgłosić się na czczo (5-6h przed badaniem nie można spożywać posiłków, ani pić napojów innych niż woda niegazowana). Dzień przed badaniem zaleca się dietę lekkostrawną. Można także przyjąć lek, który ma na celu usunięcie powietrza z przewodu pokarmowego, które dla ultradźwięków jest przeszkodą – np. Espumisan – dawkowanie wg ulotki. Jest to lek, który można kupić bez recepty.
Bezpośrednio przed badaniem nie powinno się palić papierosów ani żuć gumy. Najpóźniej 1h przed badaniem wypić około 1 litr wody, tak aby pęcherz był prawie maksymalnie wypełniony (nie oddawać moczu przed badaniem).
USG piersi nie wymaga specjalnego przygotowania. Przed samym badaniem USG lekarz zada kilka pytań, które będą dotyczyły m.in. daty ostatniej miesiączki, wieku, informacji o przebytych operacjach piersi, przyjmowanych lekach hormonalnych czy przypadkach nowotworu w rodzinie, dlatego warto przypomnieć sobie te informacje.
Do USG tarczycy oraz USG tkanek miękkich nie trzeba się specjalnie przygotowywać.
Jak przebiega wizyta?
Lekarz prosi pacjenta o ułożenie się w danej pozycji oraz o odsłonięcie wskazanej części ciała. Na głowicę aparatu nakłada specjalny żel do ultradźwięków, który sprawia, że głowica będzie prawidłowo przylegała. Podczas badania lekarz przykłada do ciała głowicę aparatu USG i uciskając przesuwa ją po określonym obszarze ciała. Obraz diagnostyczny jest widoczny na monitorze.
Wynik przekazywany pacjentowi ma formę opisu, do którego dołączony jest wydruk zdjęć ultrasonograficznych.